Digital Vickers Hardness Tester NDVHT-100
Catalog
Specifications
Test Range 1 HV to 2967 HV
Loading Method Automatic (Loading / Dwell / Unloading)
Shifting (Objective / Indenter) Manual / Automatic
Total Magnification 100×, 400×
Resolution 0.25 μm / 0.0625 μm
Dwell Time 0 to 60 s
Light Source Halogen Lamp
X-Y Test Table Size: 100 × 100 mm; Travel: 25 × 25 mm; Resolution: 0.01 mm
Maximum Height of Specimen 175 mm
Throat Depth 135 mm
Standards Executed ISO 6507, ASTM E92, JIS Z2244, GB/T 4340.2
Power Supply AC 220 V, 50 Hz
Dimensions (L × W × H) 590 × 320 × 640 mm
Packing Dimensions (L × W × H) 680 × 470 × 750 mm
Gross Weight 91 kg
Features
  • Durable halogen lamp
  • Precision dwell timing
  • Stable testing platform
  • Compact structure
  • User-friendly operation
Applications
Standard Accessories
10×, 20× Objective-1 Pc
Diamond Vickers Indenter-1 Pc
Fuse 1A- 2 Pcs
10× Reading Microscope-1 Pc
Power Cable-1 Pc
Hardness Blocks- 2 Pcs
Screw Driver- 1 pc
Level-1 Pc
Horizontal Regulating Screw-4 Pc
Anti-dust Cover-1 Pc
Cross Test Table-1 Pc
Halogen Lamp-1 Pc
Inner Hexagon Spanner 2.5mm-1 Pc