Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100
Catalog
Specifications
Test Range 1 HV to 2967 HV
Test Mode HV / HK
Loading Method Automatic (Loading / Dwell / Unloading)
Shifting Between Objective & Indenter Manual
Total Magnification 100×, 400×
Minimum Measuring Unit 0.25 μm
Dwell Time 0 to 60 s
Light Source Halogen Lamp
X-Y Test Table Size: 100 × 100 mm; Travel: 25 × 25 mm; Resolution: 0.01 mm
Maximum Height of Specimen 90 mm
Throat Depth 95 mm
Standards Executed ISO 6507, ASTM E384, JIS Z2244, GB/T 4340.2
Power Supply AC 220 V, 50 Hz
Dimensions (L × W × H) 500 × 250 × 560 mm
Packing Dimensions (L × W × H) 595 × 415 × 810 mm
Net Weight 40 kg
Gross Weight 50 kg
Features
  • Wide test range
  • High measurement precision
  • Durable halogen lamp
  • High magnification optics
  • Consistent dwell timing
Applications
Standard Accessories
Diamond Micro Vickers Indenter – 1 Pc
10× Reading Microscope – 1 Pc
10×, 40× Objective – 1 Pc
Weights – 6 Pcs
Weight Axis – 1 Pc
Cross Test Table – 1 Pc
Flat Clamping Test Table – 1 Pc
Thin Specimen Test Table – 1 Pc
Filament Clamping Test Table – 1 Pc
Horizontal Regulating Screw – 4 Pcs
Level – 1 Pc
Fuse 2A – 2 Pcs
Halogen Lamp 12V, 15~20W – 1 Pc
Power Cable – 1 Pc
Screw Driver – 2 Pcs
Hardness Block – 2 Pcs
Anti-dust Cover – 1 Pc
Ask Expert
FAQ for Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100
1: What is the test force range of the Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100?
2: Can this Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100 switch between Vickers and Knoop testing modes?
3: How accurate is the measurement in Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100?
4: What is the maximum sample size Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100 can handle?
The Micro Vickers Hardness Tester NMVHT-100 accommodates specimens up to 90 mm in height with a throat depth of 95 mm, providing flexibility for various sample shapes and sizes.