Intelligent Flow Peristaltic Pump NIFPP-200 Catalog
Overview
Specifications:
Flow range 0.005 to 3000mL/min
Speed range 0.1 to 600 rpm
Speed resolution 0.1 rpm
Speed accuracy
Working environment Temperature 0 to 40℃
Relative humidity
Delayed startup time 0.1 to 999.9 S/Min/H
Delay stop time 0.1 to 999.9 S/Min/H
Dispensing time 0.1 to 99.99 S/Min/H, time unit adjustable
Dispensing number 1 to 999, 0 Infinite cycle
Dispensing interval 0.1 to 999 S/Min/H
IP grade IP31
Communication interface RS485 communication interface, MODBUS protocol is available
External control interface External control input level 5V, 12V (standard), 24V (optional), External control analog 0 to 5V (standard), 0 to 10V, 4 to 20mA (optional)
Power consumption
Power supply AC 100 to 240V,50Hz/60Hz
Dimension (L×W×H) 292×160×183mm