Triple Quadrupole GC-MS-MS NGCMS-100 Catalog
Overview
Specifications:
Working Ambient temperature 18 to 25 ℃
Working Humidity 20 to 60% RH
Pumping speed 65 m3/h
GC Sample volume 0.1 μl to 250 μl
GC Sampling Accuracy ± 0.01%
GC Sampling precision RSD < 0.5%
GC Flow rate 0 to 500 ml/min (N2), 0 to 1000 ml/min (He, H2)
GC Inlet temperature 450 °C
GC Temperature control accuracy ± 0.1 ℃
GC Pressure range 0 to 100 psi
GC Pressure control accuracy ± 0.001 Psi
GC Heating rate Up to 120 °C / min, typically 50 °C / min
MS Mass Analyzer Triple quadrupole mass analyzer
MS Mass number range 5 to 1100 amu
MS EI Ion source temperature 150 °C to 350 °C
GC-MS interface temperature 50 to 400 °C
MS Scan rate up to 20,000 amu/s
MS Stability < ± 0.1 amu / 24 hrs.
MS EI source ionization energy 10 eV to 300 eV
MS Resolution 0.4 to 3 amu (adjustable)
MS Detector Pulse counting detectors
MS Sensitivity MRM mode: 100 fg /µL OFN of 1µL, ≥ 15000:1
MS Vacuum Mechanical pump and dual inlet turbo molecular pump
Power supply 220 ± 20 V AC, 10A, 50 Hz
Dimensions (L × W × H) 1170 × 860 × 860mm
Weight 140 Kg
Features:
  • > Programmable gas control
  • > High injection precision
  • > Temperature control accuracy
  • > Multiple scan modes
  • > User-friendly software
Applications:
Standard Accessories:
Host machine for MS part
GC Customized host (inert injection port)
Overseas version MS accessory kit
Overseas version GC accessory kit
Adjustable operating table (617 × 508 × 180mm)